• 0282 725 44 44
  • E-Katalog
  • İnsan Kaynakları
  • Nöbetçi Eczaneler
  • International Patients

Yaz Aylarında Beslenme Önerileri

Yaz sıcaklarının etkisini iyice arttırdığı şu günlerde vücuttan ter ile fazla su kaybedilmesi sonucu; bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi ve ödem gibi sağlık problemleri görülebilir. Bu nedenle metabolizmamızın sıcak havalara uyumunu kolaylaştırmak, vücuttan ter ile atılan su ve mineralleri dengelemek için beslenme çok önemlidir.

GÜNDE EN AZ 10 BARDAK SU İÇİLMELİ

Yaz aylarında beslenme ile ilgili en önemli nokta ise sıvı tüketimidir. Terlemenin artmasıyla vücudun da sıvı gereksinimi artışa geçer bu nedenle bireylerin günde en az 10 bardak su içmeleri gerekmektedir. Ferahlamak sıklıkla tercih edilen kola, soğuk kahve, gazoz, limonata gibi meşrubatlar ise suyun yerini tutmaz. Bu içecekler yerine ayran, kefir, düşük sodyumlu maden suları, soğuk bitki çayları, şekersiz kompostolar tercih edilebilir. Kahve ve çay vücuttan su atımına neden olduğu için özellikle yaz mevsiminde sınırlı tüketilmelidir.

Bunaltıcı sıcaklarda sıvı tüketimi kadar yediğimiz yiyecekler de önemlidir. Sebze ve meyve gibi yüksek su içeriğine sahip yiyecekler hem daha kolay sindirilir hem de sıvı alımınızı destekleyerek vücudunuzun ferahlamasına yardımcı olur. Yağlı yiyecekler, kızartmalar ve kırmızı et gibi sindirimi zor yiyeceklerin tüketimini azaltarak, soğuk çorba, zeytinyağlı sebze yemekleri ve salatalara öğünlerde daha fazla yer vermek vücudumuz için daha faydalı olur.

Yaz meyveleri hem görsel çeşitlilikleri hem de vitamin mineral zenginlikleri açısından vücudumuz için oldukça yararlı olsa da meyveleri tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmeyi unutmamalıyız. Özellikle karpuz, kavun, taze incir gibi yüksek şeker içeriğine sahip olan meyvelerin tüketiminde şeker hastalığı olanlar oldukça dikkatli olmalıdır. Herkese sağlıklı, mutlu keyifli bir yaz diliyorum.