fbpx
  • 0282 725 44 44
  • E-Katalog
  • İnsan Kaynakları
  • Nöbetçi Eczaneler
  • International Patients

EMG

EMG, Kasların kasılmasın yarayan elektriksel hareketlerin gözlendiği ve yorumlandığı bir kas araştırmasıdır. EMG incelenmesi, kasların incelenmesinin yanında sinirlerinde incelenmesine yarayan testlerin bütünüdür.

EMG incelemeleri ve sinir ileti incelemeleri, uç sinirler, kas kavşağı, sinir kökleri, kas hastalıkları, sinir ağları incelenerek teşhislerin konulmasında kullanılan bir yöntem olup, bazen tek başına yeterli olurken, bazen de kan biyokimyası, görüntülenme teknikleri gibi yardımcı yöntemlerle birlikte yapılabilir. Genelde bel fıtığı, boyun fıtığı, uç sinirlerin sebep olduğu ağrıların tespiti, kol ve bacaklardaki kuvvet kaybının sebepleri, kas erimeleri, sinirlerin zarar görme sebepleri gibi sorunların teşhisi için EMG testi istenebilir.

EMG incelemesi yarım sat ile 2 saat arasında sürer. Bu süre hastanın doktora yardımcı olması ile daha da kısabilir ve daha da sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

EMG yan etkileri veya riski var mıdır?

EMG incelemesinden önce hasta, kalp pili varsa, kan sulandırıcı bir takım ilaçlar kullanıyorsa, kan pıhtılaşması sorunları varsa, bunları mutlaka doktoruna iletlmelidir. Çünkü EMG kalp pili olan kişilerde, pile yakın bir alanda uygulanırsa, kalp pilinin ayarlarını bozabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar içinde kas içi kanamalarına sebep olabilmektedir