• 0282 725 44 44
  • E-Katalog
  • İnsan Kaynakları
  • Nöbetçi Eczaneler
  • International Patients

Eforlu EKG

Eforlu Ekg (Efor Testi) Nedir?

Efor testi, kalp yükünü giderek artıracak şekilde egzersiz yapılırken, EKG’nin sürekli izlenmesi ve belli aralıklarla kayıt alınması olarak özetlenebilir. Kalp damar hastalıklarını araştırmada kullanılan testlerden biridir. Egzersiz “treadmill” adı verilen bir koşu bandında ya da bir bisiklet üzerinde belli bir süre ve hızla yapılmaktadır. Girişimsel bir işlem olmaması ve nispeten düşük yan etki oranı nedeniyle tercih edilen bir yöntemdir.

Hasta, dönen bir bant üzerinde yürütülerek kalp hızı artırılır. Yürüyüşün hızı ve eğimi doktorumuz tarafından ayarlanarak kalbin yorulması sağlanır. Bu sırada hastadan alınan EKG kayıtlarının bilgisayarda analizi yapılır. Aynı zamanda egzersizle kan basıncı ve nabız değişiklikleri, hastanın göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetlerinin olup olmadığı da kaydedilir.

Normal EKG’de görülmeyen bozukluklar bu test sayesinde ortaya çıkarılabilir. Efor testi kalp hastalıklarının erken tanı ve teşhisinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Efor Testi Kimlere Yapılır?

Efor testi en çok kalp damar hastalığı tanısının koyulması ya da bu tanı koyulmuş hastaların takibi için yapılmaktadır.

Bunun dışında egzersiz kapasitesinin belirlenmesi, egzersize tansiyon cevabının araştırılması, egzersizle ortaya çıkabilecek ritim ve ileti bozukluklarının incelenmesi, bayılma nedeninin belirlenmesi gibi amaçlarla da efor testi istenmektedir. Göğüs ağrılarının değerlendirilmesinde önemli bir tanı aracıdır. Göğüs ağrısının kalpten kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit eder.
Burada amaç kalbe giderek artan yük getirmek ve kalp hızını yaşınıza göre göre belirlenen maksimum kalp hızının (220 – yaş formülü ile hesaplanan) 85’ ine ulaşılıncaya kadar devam etmektedir. Bu çerçevede egzersiz süresi yaşınıza ve efor kapasitenize göre değişecektir. Ortalama süre yaklaşık 8- 10 dakikadır. Efor testi, yaşınıza Test boyunca 2’ şer dakikalık periyotlarla yürüme bandının hızı artmaktadır. Kalp ritminiz sürekli olarak ekranda takip edilir ve her kademede kan basıncınız ölçülür.

Bu kayıt üzerinde kalp damarlarında hastalık lehine bulgu olup olmadığına ve kalp ritminin hızlanıp hızlanmadığına bakılır. Test süresince tansiyonun yükselip yükselmediğine ve hastanın kalp ile ilgili olabilecek şikâyetleri kayıt altına alınır. Kalp damarlarında hastalık lehine bulgu gözlenir ise ya da testin durdurulmasını gerektiren herhangi bir belirti ortaya çıkarsa bir üst düzeyde güç harcamaya gerek duyulmadan test sonlandırılır.