• 0282 725 44 44
  • E-Katalog
  • İnsan Kaynakları
  • Nöbetçi Eczaneler
  • International Patients

Revizyon Cerrahisi

Revizyon Obezite Ameliyatı Nedir?

Revizyon Cerrahisi obezite cerrahisinin en fazla deneyim gerektiren alanıdır. Bugün için tüm dünyadaki obezite ameliyatlarının yaklaşık %10-15’ini oluşturmaktadır.
Revizyon Cerrahisi denildiğinde iki temel kavramın bilinmesi gerekmektedir;


1- Revizyon Obezite Cerrahisi


Yeterli kilo kaybıyla sonuçlanmayan ya da kilo alımı ile sonuçlanan cerrahiler sonrası gerçekleştirilen obezite cerrahisi;

Kilo kaybının %50 EWL’nin (fazla kilo kaybı yüzdesi) altında olması

Son kaybettiği kilonun %15’inden fazlasını geri alması

Yandaş hastalıkların düzelmemesi veya tekrar ortaya çıkması

2- Re-Operatif Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisinin komplikasyonları için yapılan cerrahi

Hangi Hastalar Revizyon Cerrahisi İçin Uygun Değildir


Revizyon cerrahisi için başvuran bazı hastalar aşağıdaki durumları içeriyorsa ameliyat için geri çevrilerek uygun şartların sağlanması beklenmelidir;

  • Uyuşturucu madde kullananlar
  • Reflü şikayeti olup medikal tedavi görmemiş olanlar
  • Maladaptif (yemek yeme bozukluğu) yemesi olanlar
  • Vitamin ve nutrisyonel destek almak istemeyen hastalar

Yukarıdaki tüm durumlar titizlikle değerlendirilmeli ve mutlaka deneyimli bir Obezite Cerrahı, bariatrik beslenme uzmanı, bariatrik psikiyatrist/psikolog ekibinin bulunduğu bir yapı içinde değerlendirme yapılarak revizyon cerrahisi için son karar verilmeldir.

Başarısız Hastayı Değerlendirme

Hasta mı operasyonu başarısız kıldı yoksa operasyon mu hastayı başarısız kıldı? yoksa program mı hastayı başarısız kıldı? Tüm bu soruların cevapları titizlikle değerlendirildikten sonra revizyon cerrahisi kararı verilmelidir. Bunlar;

Cerrah, psikiatrist/psikolog ve diyetisyen tarafından hastadan detaylı bir anamnez almak. Stres faktörlerinin ve medikal tedavilerin üzerinden geçmek. Yakın takip. Destekleyici gruplar. Üst GiS endoskopisi. Üst GİS pasaj grafileri. Ameliyat notlarının üzerinden geçmek.

Revizyon Ameliyatı Prosedürü

Revizyon Ameliyatı kararı verilmiş tüm hastalarımızda detaylı bir ön inceleme; solunum fonksiyon testi, ekg, ultrason ve tomografi gibi tetkiklerinden sonra dahiliye, psikiyatri, diyetisyen ve anestezi hekimlerimizin muayenesinden geçerek süreç tamamlanır.

Sonuçların ardından hasta ameliyata uygun ise ameliyata alınır.
Ameliyat sonrasında beslenme ve cerrahi takipleri düzenli olarak kendilerine bildirilerek yakın bir izlemde olmaları sağlanır. Ayrıca tüm hastalarımıza psikolojik destek ihtiyaç halinde merkezimizce sağlanır. İlk yıl 1, 3, 6, 9 ve 12. aylarda, ikinci yıl 18 ve 24. aylarda kontrol sağlanırken, üçüncü yıldan sonra yıllık takipler ile tüm hastalarımıza desteğimiz devam etmektedir.