fbpx
  • 0282 725 44 44
  • E-Katalog
  • İnsan Kaynakları
  • Nöbetçi Eczaneler
  • International Patients

Polenlerle Gelen Alerjilerden Kurtulun

Bahar aylarının habercisi olan cemrelerden üçü havaya, toprağa ve suya düşerken, dördüncü cemrenin alerji hastalarının burnuna düştüğünü söylemek yanlış olmaz. Bahar aylarının alerji ayları olmaması için dikkat etmeniz gereken önerilerimiz:

? Dışarıdan eve gelince kıyafetler değiştirilmeli ve saçlar mutlaka yıkanmalıdır.
? Dışarı çıkmak için yağmur sonrası zamanlar tercih edilmelidir.
? Bahçe işlerinden uzak durulmalıdır.
? Bu aylarda çamaşırlar dışarıda kurutulmamalıdır.
? Alerji ilaçları şikayetler başlamadan alınmalıdır.
? Polen yoğunluğunun fazla olduğu günün ilk saatlerinde dışarı çıkılmamalıdır.
? Kullanılan klimalar ve süpürgeler HEPA filtreli olmalıdır.
? COVID-19 salgını nedeniyle kullanılan maskeler alerji etkilerini azaltmaktadır. Bu süreçte güneş gözlüğü de kullanmak koruyuculuğu artıracaktır.

NE ZAMAN HEKİME BAŞVURULMALI?

Polenler, saman nezlesi (alerjik nezle) ve astım belirtilerini tetikleyebilirler. Alerjik nezlesi olan bazı hastalar, mikrobik bir solunum yolu enfeksiyonu geçirdiklerini düşünebilirler. 1-2 haftayı geçen şikayetleri olan hastalar, mutlaka bir hekime başvurmalıdır.

ALERJİNİZ OLAN POLEN BELİRLENMELİ

Saman nezlesinden korunmada ilk adım, hastanın hangi polene karşı alerjisinin olduğunun saptanmasıdır. Bu amaçla hızlı ve kolay uygulanan deri testlerinden, kimi zaman da kan testlerinden yararlanılır. Alerji yapan etken saptandığında, kişi bundan olabildiğince uzaklaşmalıdır. Tedavide alerji önleyici ilaçlardan yararlanılır. Uygun kişilerde aşı tedavisi de belirtilerin giderilmesine yardımcı olabilir.

POLEN ALERJİSİ TEDAVİSİ

Diğer alerjilerde olduğu gibi, en iyi tedavi alerjenden kaçınmaktır. Ancak, polenden kaçınmak çok zordur. Polen alerjisine karşı bir çok ilaç mevcuttur. Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları (Antihistaminler ve leukotrieneantagonistler) iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir.

Reçetesiz satılan ilaçlar (OTC): Antihistaminikler vücudunuzun ürettiği histamini bloke eder. Burnunuz tıkalıysa, dekonjestanlar nefes almanıza yardımcı olabilir. Bazı burun spreyleri de alerji semptomlarına yardımcı olur.

Reçeteli ilaç tedavisi. OTC ilaçları işe yaramazsa, doktorunuz daha güçlü bir ilaç yazabilir. Reçete edilen bazı ilaçlar alerjileri tetikleyebilecek histamin dışındaki kimyasalları engeller. Diğerleri, bazı ot veya ot polenlerinden kaynaklanan semptomları tedavi eder.

Alerji ilaçlarının önleyici tür ilaçlar olduğunu ve tam etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftanın geçebileceğini bilmeniz önemlidir. İlaçların tüm mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bu, polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar içinde geçerlidir.

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları bölümümüzden detaylı bilgi ve randevu almak için 725 44 44 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.