fbpx
  • 0282 725 44 44
  • E-Katalog
  • İnsan Kaynakları
  • Nöbetçi Eczaneler
  • International Patients

Meme Büyütme Ameliyatları

İrmet Hospital Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Furkan KAYHAN meme büyütme ameliyatları hakkında bilgi verdi.

Augmentasyon mammoplasti olarak da adlandırılan meme büyütme ameliyatı, memelerin hacmini arttırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu uygulamalarda; meme implantları, meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilir.

Meme büyütme ameliyatı hangi amaçlarla yapılır?

Meme büyütme ameliyatı yaptırmanın çeşitli nedenleri olabilir. Bir memenin diğer memeden daha küçük olması ya da küçük memelere sahip olunması kadınlarda özgüven problemlerine neden olabilir. Bunun haricinde meme kanseri ameliyatı sonrasında meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı süreci ve sonrasında karşılaşacağınız görüntü hakkında doğru beklentilere sahip olmak için cerrahınızla açık bir iletişim içinde olmanız çok önemlidir.

Meme büyütme ameliyatlarında ne çeşit implantlar kullanılır?

Meme büyütme ameliyatlarında vücudun kendisinde bulunan yağ dokusu ve kök hücrelerden yararlanabildiği gibi silikon ya da tuzlu su içeren implantlar da kullanılabilir.

Vücudun kendi dokusunun kullanıldığı ameliyatlarda, karnında bulunan yağ tabakasından alınan yağlar, meme dokusuna yerleştirilir. Bu yağ dokularının yeni yerlerinde kalıcı olabilmeleri için damarlarla beslenmeleri gerekir. Yeni damarlanmayı oluşturmak için de kök hücrelerle birlikte nakledilmesi gereklidir.

İmplantlar ise silikon bir kılıf içeresinde bulunan tuzlu su ya da yine silikon bir jel içerebilirler. Günümüzde en sık silikon jel içeren implantlar kullanılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatına nasıl hazırlanılır?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde, büyüklüğü, hissi ve görünümü hakkındaki tercihler konusunda plastik cerrah ile görüşülür. Cerrahınız meme yapınızı inceleyecek, yapısına göre düz, dokulu, yuvarlak veya gözyaşı damlası şeklinde, tuzlu su veya silikon jel içeren farklı tipteki implantları ve sizin için uygun olan cerrahi tekniklerin seçeneklerini sunacaktır.

Meme büyütme ameliyatının sonuçları nelerdir?

Meme büyütme, göğüslerinizin boyutunu ve şeklini değiştirebilir. Ameliyat vücudunuzun imajını değiştirebilir ve kendinize olan güveninizi arttırabilir. Ameliyattan sonra gerçekleşen kilo alımı veya kaybı göğüslerinizin görünümünü de değiştirebilir. Memelerinizin görünümünden memnun kalmazsanız, bu sorunları düzeltmek için daha fazla ameliyat gerekebilir.