fbpx
 • 0282 725 44 44
 • E-Katalog
 • İnsan Kaynakları
 • Nöbetçi Eczaneler
 • International Patients

Lazer İle Hemoroid Tedavisi

İrmet Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüsamettin BAYRAKTAR Çerkezköy’e Lazer ile Hemoroid Tedavisini getirerek, bu yeni yöntemin sağladığı avantajlar hakkında merak edilen soruları cevapladı.

Gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel tedavi yöntemleri yerine günümüzde ilk sırada tercih edilen lazer tedavi yöntemi hastanın hem normal hayata dönüşünü kısaltıyor hem de hastaya rahat bir tedavi süreci sunuyor. Ayrıca anestezi tipi olarak sedasyon (hafif bir sakinleştirme) işlemi kullanıldığı için spinal (belden iğne yapılması) veya genel anestezi uygulanmamaktadır. Bu sayede hastaneden ayrılış süresi birkaç saat ile sınırlı kalmaktadır.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid (basur) bölgesindeki damarların çeşitli sebeplerden dolayı belirginleşip büyümesidir. Bu kan damaların duvarları gerilerek damarların daha fazla şişmesine ve tahriş olmasına neden olur.

Bu şişme ve tahriş olmanın sonucunda bazen makatın dışına çıkarlar. Bu duruma da halk arasında basur veya mayasıl adıyla bilinir. Hemoroidler (basur) iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır.

İç Hemoroid Nedir?

İç hemoroidler makatın daha çok görülmeyecek veya hissedilmeyecek kadar derin noktalarda ortaya çıkar. Bulundukları bölgede sinir sayısının çok az olmasından dolayı genellikle ağrı ve acıya neden olmaz. Dışkıda, klozette veya kâğıtta görülen kan bunun en yaygın belirtisidir.

Dış Hemoroid Nedir?

Dış hemoroid, makatın dış çeperindeki derinin hemen altında ortaya çıkarlar. Bu bölgede oluşan hemoroidler sinirlerin daha fazla mevcut olmasından dolayı ağrı, kanama, kaşıntı ve şişlik daha fazla görülür.

Hemoroidin Evreleri Nelerdir?

Hemorid evresinin başlıca 4 evresi vardır. Bu evreler doktora gitme süresi uzadıkça ilerlemektedir.

 1. Evre: Makat içerisindeki hemoroidal damarlar büyür ve ara ara kanar.
 2. Evre: Hemoroidal damarlar ve etrafındaki mukoza genişler ve aşağı sarkar ve kanama yapar. Tuvalet sonrası tekrar kendiliğinden içeri girer.
 3. Evre: Hemoroid pakeleri iyice aşağı sarkar kendiliğinden içeri girmez, hasta kendi eli ile içeri sokar.
 4. Evre: Hemoroid pakeleri sürekli makatın dışındadır ve hiçbir şekilde içeri girmez. Hastalığın son aşamasıdır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidin ilk belirti büyük tuvalet sırasında görülen kırmızı parlak renkli kanamadır. Ayrıca kaşıntı ve ağrı da görülmektedir.

Kalın barsak kanserinin erken evrede yakalanması çok önemlidir. Bu nedenle makattan kan gelmesi, dışkıya çizgi şeklinde kan bulaşması, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, dışkının incelmesi, halsizlik, kolay yorulma ve kilo kaybı gibi şikayetler olursa mutlaka uzmana başvurulmalıdır.

Hemoroid (Basur) Neden Olur?

Ailesel yatkınlık, irritabl bağırsak sendromu (İBS), kabızlık, uzun süren ishal, zor doğumlar, posasız gıdalarla beslenme, aşırı terleme, az su içme, karın içi basıncı artıran nedenler, obezite, tuvalette uzun zaman geçirme, acılı-baharatlı gıdaların aşırı tüketimi, soğukta uzun süre kalma, gebelik, aşırı alkol tüketimi, tuvalet ihtiyacını ertelemek, ileri yaş ve iltihaplı bağırsak hastalıkları hemoroidin sebepleri arasında yer alır. 

Hemoroid (Basur) Tanısı Nasıl Konur?

Genel cerrahi uzmanına başvuran hastanın şikayetleri doktor tarafından dinlendikten sonra yapılan anal muayene, rektal muayene, anoskopi, rektoskopi veya kolonoskopi ile tanı konulur.

Özellikle Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir. Kırk yaş ve üstü kabızlık şikayeti gelen ve anal muayenesinde hemoroid saptanan tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir.

Hemoroid (Basur) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her hastanın şikayeti, hemoroidin evresi, tedaviye yanıtı ve ek hastalıkları farklı olabileceği için tedavisi de farklı olacaktır. Bu durumda muayene sırasında uygun bir tedavi planı doktor tarafından belirlenmektedir.

Her hastaya açık ve eski tip ameliyatlar uygun olmayacağı gibi lazer de kullanım açısından uygun hasta seçimini gerektirmektedir. Hangi tedavi şekli gerektiği muayene sonrası anlaşılmaktadır. Medikal (sadece ilaç tedavisi) veya cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Klasik cerrahi yöntemler bazen uzun süre ağrı yapıp hastanede yatış gerektirmekle birlikte mecbur kalındığında uygulanabilir. Ancak bir mecburiyet durumu yoksa ve imkanlar müsaitse hasta konforu açısından lazer tercih edilmelidir.

Lazer hemoroid ameliyatında ışıkla tedavi olarakta bilinen lazer (yüksek ısı taşıyan ışıklar) basurlu bölgeye odaklanarak 2-4 mm derinlikte 6-8 mm genişliğinde bir tedavi işlemi uygulanır. Ağrı sinirlerinin bittiği alanda çalışıldığı için hasta bu yanmayı hafif bir şekilde hissedecektir. Lazer ile yapılan işlemde kontrollü bir şekilde tedavisi yapılan dokunun sağlıklı bir doku oluşumunu sağlayacaktır.

Lazer Hemoroid Ameliyatının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Lazer hemoroid ameliyatının sunduğu birçok avantaj mevcuttur. Bu avantajlar şöyledir;

 • Rahat bir tedavisi süreci sunar.
 • Uygulama ağrısız olduğundan narkoz kullanılmaz. Hafif bir sedasyon uygulanır.
 • Neşter gibi kesici alet kullanılmadığından kaslar hasar görmez.
 • Makat kasları kesilmediğinden dışkı ve gaz tutamama problemi yaşanmaz.
 • Geniş doku çıkarmak gerekmediğinden makat darlığı gelişmez.
 • Normal hayata dönüş kısadır.
 • İşlem sonrasında hastalar ilaçsız taburcu edilmektedir.