fbpx
 • 0282 725 44 44
 • E-Katalog
 • İnsan Kaynakları
 • Nöbetçi Eczaneler
 • International Patients

Korona Rahatsızlığında Eklem ve Sırt Ağrıları

Korona virüs rahatsızlığında çoğu hasta virüs yakalandığı anda ilk etapta sırt ve eklem ağrılarını fark eder. Bu ağrılar korona virüs hastaları arasında oldukça yaygın olması nedeniyle sırt, eklem ve kas ağrılarını hissedenler korona virüse yakalanmış olabileceğini düşünür hale gelmiştir.

 KORONAVİRÜS’ÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

2019 yılının son döneminde ortaya çıkmış ve hızla yayılan pandemi haline gelen korona virüs, 2021 yılı itibariyle hala ülkemizi ve dünyayı yaygın bir şekilde etkilemeye devam etmektedir. Maske kullanımı, sosyal mesafe kuralları ve hijyenin çok önemli olduğu şu zamanlarda bireyler arasında hastalığın yol açtığı belirtiler oldukça merak konusudur.

Genel olarak basit bir soğuk algınlığı belirtisi gibi başlar, koronavirüs kişiden kişiye hem türü hem de şiddeti değişen farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar her insan da farklı bir belirti ile ortaya çıksada bu rahatsızlık bireylerde ortak bir şekilder görülen günlük yaşamı ollumsuz etkileyen belirtiler arasında ağrılar yer almaktadır. Ağrı hissedenlerin büyük bir çoğunluğu Koronavirüste eklem ağrıları nasıl olur, koronada ağrılar neden olur gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Koronavirüs, her insanda farklı şekillerde etki gösteren bir virüs türüdür. Bazı bireylerde ciddi belirtilere yol açarken bazı insanlarda ise belirtisiz olarak atlatılabilen virüs türüdür. Hastalığın semptomatik (belirti göstererek) olarak geçiren bireylerde belirtiler hemen hemen aynıdır.


Koronavirüste en yaygın olarak görülen belirtiler ise ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Bu belirtiler ile ortaya çıkan diğer belirtiler ise;

 • Sırt, kas ve eklem ağrıları
 • Boğaz ağrıları
 • Tat ve koku alma duyularında kayıp
 • İshal
 • Gözlerde kızarıklık ve kaşıntı
 • Bağ ağrısı
 • Solunumda güçlük

Bu belirtiler hastaların çoğunda görülen korona virüs enfeksiyonu görülmesi normal olarak değerlendirilen belirtiler arasın da yer almaktadır. Korona virüs enfeksiyonunda nadir de olsa rahatsızlığı geçirenlerin belli bir kısmında derilerinde döküntü, el ve ayaklarında renk değişimleri ve bunlarla birlikte burun akıntısı gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Bu belirtiler yaşayan bireyler vakit kaybeden, maske kullanarak ve kendisini diğer bireylerlerden izole ederek sağlık kuruluşları ile iletişime geçmeleri kendi sağlıkları için  çok önemli bir rol oynamaktadır.

Hastalığı ağır geçiren bireyler ise görülen ciddi belirtilerin arasında nefes darlığı, göğüste ağrı ve baskı hissi gibi belirtiler yer almaktadır. Koronavirüs teşhisi konulmuş bireylerde bu ciddi belirtilerin ortaya çıkması halinde mutlaka vakit kaybeden bir acil servise başvurmalırdır.

KORONA VİRÜS RAHATSIZLIĞINDA EKLEM VE SIRT AĞRILARI NEDEN OLUR?

Koronavirüs enfeksiyonunun da yaygın olarak görülen belirtiler de kas ağrısı ve romatizma olarak da bilinen miyajı ve eklem ağrısı anlamı olan artralji yer alır.” dedi.

Çin’de yapılmış bir bilimsel araştırma da 55 bin koronavirüs hastasında yaklaşık olarak yüzde 15’inde miyalji ve artralji geliştiği saptanmıştır. Kas ve eklem ağrılarının hissedildiği alanlar bireyden bireye değişkenlik göstermesiyle birlikte ağrılar hastalar tarafında genellikle değişken ve şiddetli olarak tanımlanır. Genellikle belirli bir alanda başladıktan sonra tüm vücuda yayıldığı ve yorgunlukla bir araya gelerek günlük yaşamı önemli ölçü de zorlaştırdığı görülmüştür.

Korona sırt ağrısı veya genel olarak korona ağrıları neden olur sorusunun yanıtına gelecek olursa bu ağrıların yalnızca koronavirüse özgü olmadığı söylebiliriz. Tüm enfeksiyon hastalıkları ve özellikle de viral enfeksiyonlarda yaygın görülen kas ve eklem ağrıları, hastalığa yol açan ajanın kas ve kemiklerde de iltihaba yol açmasından kaynaklanır.Bu ağrıya neden olabileceği üzerinde durulan bir diğer durum ise koronavirüs hastalarında görülen pıhtılaşma sorunudur. Damar içi pıhtılaşmadan kaynaklı olarak da bölgesel ağrıların gelişebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin virüse yanıt olarak oluşturduğu iltihaplı sitokinler de kas liflerinde hasara yol açabilmektedir.

KORONA VİRÜSE BAĞLI OLARAK AĞRILAR NASIL HİSSEDİLİR?

Eklem ve kas ağrılarının hissedildiği alanlarda hastadan hastaya değişkenlik göstermesiyle birlikte bölgeler aralarında sırt, bel, kol ve bacaklarda vardır. Bu rahatsızlıkta ağrılar oldukça şiddetli ağrılar olarak ifade edilir.

Ağrılar genellikle eklemlerden daha çok kasları etkilemektedir. Özellikle artrit hastaları veya herhangi bir kemik ve eklem hastalığı bulunanlarda virüs enfeksiyonu ile birlikte ağrı çok daha şiddetli olarak seyredilmeye başlamaktadır. Kas ve eklem bölgelerinde gelişen bu ağrılar zorlayıcı bir hal alabilir. Korona virüs teşhisi almış olan hastalarda genellikle tedavi planı içerisine ağrı kesici ve ateş düşürücü nitelikteki antienflamatuar ilaçlar da eklenir. Bu ilaçların kullanımı kas ve sırt ağrılarının azaltılmasında etkili olur. Bunun haricinde korona virüs hastası olabileceğinden şüphelenen fakat henüz tıbbi destek için başvurmamış olan hastalarda antienflamatuar ilaçların kullanımı korona virüsün ateş gibi belirleyici belirtileri baskılayacağından teşhisi geciktirebilir. Bu durum virüsün yakın çevreye hızla yayılmasına neden olabileceğinden özellikle de ağrının yanında korona virüsü işaret edebilecek farklı belirtileri bulunan bireyler test yaptırmak üzere sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır.

KORONA VİRÜS AĞRILARI NE KADAR SÜRER VE KALICI BİR HAL ALIR MI?

Korona hastalığında görülen ağrılar,  iyileşmenin ardından genellikle 2-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Fakat bazı durumlarda özellikle de hastalık ağır geçirilmişse kas ve eklemlerde virüsün oluşturmuş olduğu hasarın iyileşmesi birkaç haftayı bulabilir. Korona virüsün kas ve eklemlerde kalıcı bir hasara yol açıp açmadığı da merak edilen konulardan bir tanesidir. Şu ana kadar kalıcı bir hasar teşhisi olmamış olsa da böyle bir ihtimalin var olup olmadığı hakkında henüz kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır ve bilimsel araştırmalar sürdürülmektedir. 

Korona eklem ağrıları ve sırt ağrılarına yol açan bir neden olsa da henüz koronavirüs testi yaptırmamış olan hastalarda ağrıların nedeni bursit, tendinit, gut atakları, artrit ve daha birçok farklı hastalık türü olabilir. Ağrının yanında farklı bir belirtinin daha bulunması koronavirüs olasılığını güçlendirecektir. 

Koronavirüs testi pozitif çıkmış olan hastalarda kas ve eklem ağrılarının iyileşmeden birkaç hafta sonrasında halen devam etmesi halinde daha ileri araştırmaların yapılması için hekime danışılmalıdır.

Koronavirüste eklem ve sırt ağrıları İçin neler yapılabilir?

Korona virüs kaynaklı kas, eklem ve sırt ağrıları genellikle hissedilme şekli yönünden yoğun ve zorlayıcı egzersizlerin ardından hissedilen ağrılarla benzerlik gösterir. Bu tür egzersiz kaynaklı ağrıların ardından aerobik türü hafif egzersizlerle rahatlatılabilsede korona virüste durum biraz daha farklıdır. 

Hastalığı hafif belirtilerle geçiren, nefes darlığı veya göğüste baskı, ağrı gibi sorunları bulunmayan hastalar kendilerini takip eden hekime de danışarak ev içerisinde basit egzersizler yapabilirler. Fakat bunlar aerobik hareketleri gibi vücudu çok fazla zorlamayacak, solunumu güçleştirmeyecek türde egzersizler olmalıdır. 

Bununla birlikte hekim tarafından reçetelendirilmiş olan NSAİİ (non-steroid antienflamatuar ilaçlar) türü ağrı kesicilerden yararlanılabilir. 

Ayrıca sıcak duş almak, yatak istirahati yapmak, bol bol sıvı tüketmek de ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilecek uygulamalar arasındadır. Bu gibi önlemlere rağmen çok şiddetli şekilde devam eden ciddi ağrı sorunu yaşayan hastaların hekime danışarak daha farklı bir tedavi yöntemine geçiş yapmasında fayda vardır.