fbpx

Kapalı Yöntemle Kanser Ameliyatları

Hastanemiz Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji Cerrahisi bölümünde akademik kadromuz ve teknolojik altyapımız ile bir çok kanser türünün tanı ve tedavisini başarı ile gerçekleştiriyoruz.

Kanser ameliyatları oldukça zor ameliyatlar arasında yer alır. Hastanemizde kanser ameliyatları minimal invaziv cerrahi yani hastaya en az zarar veren ve küçük deliklerden (laparoskopik/ kapalı yöntem) ile yapılmaktadır.

Kanser, vücudun temel yapı taşları olan hücrelerin hastalığıdır. Genel olarak kanser, vücuttaki normal hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünde ortaya çıkar. Kanseri erken fark etmek önemlidir. Kanser ne kadar erken fark edilirse tedavi edilme ihtimali de o kadar artar. Bu nedenle kanser belirtilerinin bilinmesi ve zamanında fark edilerek hekime gidilmesi tedavi başarısını önemli oranda arttırmaktadır. Hastanemizde birçok kanser türünün tanı ve tedavileri başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Mide Kanseri: Tüm kanserler arasında en sık karşılaşılan 4. kanser olan mide kanseri, midenin herhangi bir bölgesine yerleşen ve genellikle lenf bezleri, karaciğer, akciğer gibi organlara yayılabilen özelliktedir. Mide kanseri çeşitli nedenlerden dolayı mide mukozasında kötü huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda gerçekleşir. Ülkemizde en çok rastlanan kanserler arasında yer alan mide kanseri her yıl dünyada 800 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açmaktadır. Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık rastlanan mide kanseri, son yıllarda teknolojideki gelişmeler sayesinde erken teşhis edilip, doğru tedavi uygulamaları ile kontrol altına alınabilmektedir.

Kolon Kanseri: Halk arasında “kalın bağırsak” olarak bilinen ve sindirim sisteminin en son kısmında yer alan bölgede gelişen bir hastalık olan kolon kanseri, yaşamı boyunca her 20 kişiden 1’inde görülmektedir.

Kolon kanseri, kolonda yer alan hücrelerde başlar. Hücre sayısı çoğaldıkça, peçete halkası gibi dairesel şekilde kolon etrafına yayılır.Kolon kanseri tedavisinde başarıyı getiren en önemli kriter ise erken teşhistir. Kolon ya da kalın bağırsak kanseri erken evrede saptandığında hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri: Yemek borusu yani özofagus kanserinin en önemli belirtisi yutma güçlüğüdür. Yemek borusu kanseri belirtileri çok geç ortaya çıktığı için hastaların birçoğunda tümör ileri evrelerde belirlenebilmektedir. Yaşlı kişilerde gece yastığa salya akması, yutarken acıma yemek borusu kanserinin ilk belirtileri olabilir. Hastanemizde yemek borusu kanseri ameliyatlarının büyük bir çoğunluğu kapalı olarak yapılmaktadır. Kapalı yemek borusu kanseri ameliyatı kanama miktarı, ameliyat süresi ve travmayı da azaltarak gelişebilecek komplikasyonları azaltmaktadır.

Pankreas Kanseri: Teşhisi ve tedavisi zor bir kanser olup, dünyada en ölümcül dördüncü kanser sayılmaktadır. Modern yöntemlere rağmen henüz etkili bir ilaç tedavisi geliştirilemeyen pankreas kanserine ancak cerrahi yöntemler ile müdahale edilebilmektedir.

Bunların dışında, karaciğer kanseri, tiroid kanseri, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve ürolojik kanserler gibi birçok kanser türü teşhis ve tedavi edilmektedir.