fbpx
  • 0282 725 44 44
  • E-Katalog
  • İnsan Kaynakları
  • Nöbetçi Eczaneler
  • International Patients

Kapalı (Laparoskopik) Yöntem ile Rahim Alma Ameliyatı

Kapalı rahim ameliyatları, hastanın bir takım sağlık problemlerine bağlı olarak rahmin laparoskopik cerrahi yöntemle alınması işlemine denir.

Kapalı rahim alma ameliyatı erken evre rahim kanseri, miyom oluşumu, rahim iç zarının iltihaplanması, rahim sarkması gibi durumlarda yapılmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında yapılan işlem yaklaşık 1-1,5 saat arasında tamamlanmakta ve hastanın taburculuk süresi 1-2 günü bulmaktadır.

Kapalı Rahim Ameliyatının Açık Ameliyattan Farkı Nedir?

Kapalı rahim alınması ameliyatı laparoskopik yöntemle yapıldığı için açık rahim ameliyatına göre iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşir. Öte yandan uygulanan bu işlem açık ameliyata göre çok daha avantajlıdır. Bazı durumlarda rahmin alınması sağlık açısından bir gerekliliktir ve bu işlem için kapalı rahim ameliyatı tercih edilebilir.

Kapalı Rahim Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu operasyon deneyim sahibi bir cerrahın genel anestezi altında yapılması gereken ciddi bir ameliyattır. Hazırlık aşamasında öncelikle hastadan kan ve idrar örneklerinin alınması ile birlikte duruma göre EKG, akciğer filmi veya rahimden parça alma gibi birtakım işlemler uygulanabilir.

Yapılan bu tetkikler ışığında hastanın genel sağlık durumu ve ameliyata uygun olup olmadığı gibi önemli noktalar detaylı bir şekilde incelenir. Operasyon öncesi doktorunuz ameliyatla ilgili olarak tüm bilgileri size aktaracaktır. Sağlık durumunuzu ve düzenli olarak kullandığınız ilaçlar vb. bilgileri doktorunuza bildirin.

Hazırlık işlemleri sonunda ameliyata engel olacak bir durum olmadığı tespit edildiğinde hasta operasyona alınır. Kapalı rahim ameliyatı için göbekten 1 cm’lik ve kasık bölgesinden yaklaşık olarak 0,5 cm’lik kesiler açılarak ameliyat gerçekleştirilmektedir. Açılan bu kesilerden laparoskop adı verilen, ucunda kamera bulunan ince bir boru yerleştirilerek rahimden dikkatli bir işlemle alınmaktadır.

Kapalı Rahim Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Bu ameliyatın sunduğu avantajlardan bir diğeri, küçük bir kesikle gerçekleştirildiği için iyileşme sonrasında ameliyattan kalan izlerin oldukça küçük olmasıdır. Böylece hasta açısından estetik kaygılar da en aza indirilmiş olur. 1-1,5 saat gibi bir süre içerisinde gerçekleştirilebilen bu ameliyat sonrasında hasta, kısa sürede taburcu edilebilir.

Kapalı Rahim Ameliyatı Sonrası Nasıl Bir Yol İzlenir?

Ameliyat sonrası hafif ağrı, yorgunluk ve iştahsızlık gibi durumlar görülebilir. İlk birkaç günde geçecek olan bu problemler sürekli devam ederse veya herhangi bir anormal durumda hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden biri de yara yeri bakımı ve temizliğidir. Bu kesiklerin en iyi şekilde iyileşmesi için doktorunuzun önerdiği şekilde günlük bakımları ve kontrolleri eksiksiz bir şekilde yapmalısınız.

Bölgeyi her gün; kızarıklık, şişme, akıntı ve dikişlerin açılmış olup olmadığı gibi durumları gözlemlemek için kontrol etmelisiniz. Bunun yanı sıra doktorunuzun süreç boyunca kullanmanızı önerdiği ilaçlar varsa bunları almayı ihmal etmeyin.

Kapalı rahim ameliyatı sonrasında belirli bir süre sağlığınız için fiziksel aktivitelerinizi sınırlamakta fayda olacaktır. Öte yandan kısa yürüyüşler iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyebilir ancak aşırıya kaçılmamalıdır.

İyileşme Süresi Ne Kadar Sürer?

Kapalı rahim ameliyatı sonrası iyileşme süreci yapılan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Ameliyat sonrası 1 veya 2 gün hastanede kalma süresi vardır. Taburculuk sonrası iyileşme sürecine evde devam edilir. Laparoskopik rahim ameliyatı sonrasında iyileşme yaklaşık 4 veya 7 günde, kimi durumlarda ise 15 günü bulabilmektedir.

İyileşme süreci boyunca evde dinlenmek ve fiziksel olarak zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. Bu süreçte doğru bir beslenme programı izlenmeli ve birkaç hafta boyunca ağır eşyalar kaldırmaktan kaçınmalıdır. Kapalı rahim ameliyatı sonrası günlük aktivitelere dönüş sürecini yine doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Bu ameliyat her ne kadar güvenli bir işlem olsa da operasyon sonrasında bir takım çeşitli komplikasyonlar gerçekleşebilir. Bu komplikasyonlarda yüksek ateş veya ağır kanama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. İyileşme sürecinde bu tür semptomlar olması durumunda mutlaka doktorunuzunla görüşerek bilgi alın.

Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Doğru beslenme programı uygulamak işlem sonrası iyileşme süresini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle Kapalı (laparoskopik) rahim ameliyatında beslenmeye gereken özeni göstermek faydalı olacaktır.

Ameliyat sonrası dengeli ve sağlıklı beslenme programına uymaya özen gösterin. Bol bol meyve ve sebze yiyin, vitamin tüketmeyi ihmal etmeyin. Sağlıklı bir diyet programının yanında günde 8 ile 10 bardak arasında su tüketimi ameliyat yapılan bölgenin iyileşme süresini önemli ölçüde etkilemektedir.

Kabızlık gibi problemler yaşamaya yatkınsanız lif tüketimini arttırmayı ihmal etmeyin. Lifli gıda olarak bakliyat ve tam tahıllı besinleri tercih edebilirsiniz. İyileşme sürecinde fazla şeker ve trans yağ içeren gıdalardan uzak durmanız faydalı olacaktır.