• 0282 725 44 44
  • E-Katalog
  • İnsan Kaynakları
  • Nöbetçi Eczaneler
  • International Patients

Plastik, Rek. ve Estetik Cerrahi

Plastik, Rek. ve Estetik Cerrahi

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi hem doğuştan gelen hem de sonradan gerçekleşen estetik, şekil ve fonksiyon bozukluklarının tedavisine yönelik hizmet sunar. Uzman plastik cerrahlar; yüz şekil bozuklukları, bebeklerde yarık dudak ve damaklar, çene ve yüz kemiklerinin şekil bozuklukları, meme estetiği operasyonları gibi estetik girişimlerin yanı sıra genital organların şekil bozuklukları, kopan uzuvların onarımı gibi branşın kapsamına giren gereksinimlere cevap verirler.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uygulamalarının bazıları şunlardır;

Burun Estetiği Operasyonları (Rinoplasti)

Yüz şeklinin en büyük belirleyicilerinden biri burundur. Kimi zaman aşırı büyük, geniş ya da kemerli yapıda olan burun şekilleri kişilerde estetik açıdan sıkıntılara yol açarak kişinin öz güveni ve sosyal yaşamını olumsuz anlamda etkileyebilir. Burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan estetik operasyonlara rinoplasti adı verilir.

Rinoplasti açık ve kapalı teknik olarak bilinen iki ayrı yöntemle gerçekleştirilebilir. Kullanılacak yönteme kişinin yapısal özellikleri göz önünde bulundurularak hekim tarafından karar verilir. Bu operasyonlar yine kişinin gereksinimlerine göre lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Kimi zaman eğri burun kemiğinin nefes almayı zorlaştırdığı ya da engellediği septum deviasyonu ve burun içi dokuların alerji benzeri sebeplerle şişerek burun tıkanıklığına neden olduğu konka hipertrofisi, rinoplasti ile tedavi edilebilir.

Rinoplasti operasyonları genellikle birkaç saat sürer. Operasyon sonrası yerleştirilen tamponlar birkaç gün içerisinde çıkarılır ve hastanın günlük hayatına dönmesi için bir haftalık bir dinlenme süresi yeterli olur. Operasyon sonrası ödemin tamamen inmesi ve burun şeklinin tam olarak oturması için birkaç ay geçmesi gerekir.

Meme Estetiği Operasyonları (Küçültme, Büyütme ve Dikleştirme)

Meme şekli ve büyüklüğü, kadınların günlük hayatını çok etkiler. Meme estetiği operasyonları meme büyütme, küçültme ve dikleştirme olarak üç başlığa ayrılabilir. Aşırı büyük memeler estetik problemlerin yanı sıra duruş bozuklukları, sırt ağrıları gibi durumlara da neden olabilir. Küçük ya da çeşitli nedenlerle sarkmış olan memeler ise estetik olarak kişiyi rahatsız edebilir ve psikolojiyi olumsuz etkileyebilir.

En sık uygulanan estetik uygulamalardan biri olan meme büyütme operasyonlarında içi sıvı dolu meme protezleri kullanılır. Bu protezlerin en çok tercih edilenleri silikon esaslı olanlardır. Bu operasyonlar kimi zaman her iki memenin de küçük olduğu durumlarda uygulanırken kimi zaman da iki meme arasında ve diğer vücut şekilleriyle simetri sağlamak amacıyla uygulanır.

Meme küçültme operasyonları aşırı büyük meme görüntüsünü estetik olarak iyileştirerek duruş bozukluğu gibi durumların da düzeltilmesini sağlar ve daha konforlu bir yaşam sunar.

Meme dikleştirme operasyonları hem diğer meme operasyonlarıyla beraber hem de tek başlarına yapılabilen operasyonlardır. Zamana bağlı olarak, kilo alıp verme nedeniyle ya da emzirme sonucu sarkan memelerin eski formlarına kavuşturulmaları meme dikleştirme operasyonlarıyla mümkün olur.

Yağ Alma Operasyonları (Liposuction)

Vücudun belirli bölgelerinde görülen ve bölgesel yağlanma adı verilen yağ fazlalıkları, estetik anlamda sorun teşkil eder. Bu yağ fazlalıkları liposuction operasyonuyla vücuttan uzaklaştırılabilir. Liposuction çeşitli yöntemlerle daha akışkan hale getirilen yağ dokularının kanüller aracılığıyla vakumlanarak uzaklaştırılması şeklinde uygulanır. Liposuction, bir zayıflama yöntemi değildir. Operasyon öncesi kişinin ideal kilosunda olması bu açıdan önemlidir.

Karın Germe Operasyonları

Aşırı kilo alımı sonrasında hızlı zayıflama sonucu ya da hamilelik sonrasında karın dokuları gevşeyebilir ve sarkmalar oluşabilir. Kişi ideal kilosunda olsa dahi bu fazlalıklar estetik açıdan rahatsızlık yaratabilir. Bu sarkmış dokuların alınarak karnın daha estetik ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlayan operasyonlara karın germe operasyonları (abdominoplasti) adı verilir. Karın germe operasyonları bir zayıflama yöntemi değildir. Bu nedenle kişilerin bu operasyon öncesi ideal kilosunda olması önem taşır.

Göz Kapağı Operasyonları (Blefaroplasti)

Göz kapakları bakışlarla birlikte yüz estetiği açısından çok büyük önem taşır. Göz kapaklarında oluşan sarkma, kırışıklık, şişlik vb problemler göz estetiğini ve dolayısıyla yüz estetiğini olumsuz etkiler. Üst göz kapağında genellikle yaşa bağlı olarak görülen kırışıklıklar, deri sarkmaları ve yağ birikintileri estetik problemler oluştururken alt göz kapağında genellikle göz altı şişlikleri ve kırışıklıklar görülür. Kimi zaman yaşa bağlı olarak kimi zaman da genetik özellikler nedeniyle alt ve üst göz kapaklarında ortaya çıkan çeşitli estetik sorunların giderilmesi göz kapağı operasyonları (blefaroplasti) ile mümkündür.

Kaş Kaldırma Operasyonları

Yüz estetiğinin en büyük bileşenlerinden olan kaşların düşüklüğü ve olması gereken daha aşağı sarkık olarak durması kişinin daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur. Bu sorunların giderilmesi kaş kaldırma operasyonlarıyla mümkündür. Bu operasyonlar sırasında hem kaşların yüzdeki genel duruşları düzeltilir hem de kaş ortası ve çevresindeki kırışıklıklar giderilir. Kaş kaldırma operasyonları kimi zaman göz kapağı ve yüz germe operasyonlarıyla kombine bir şekilde uygulanarak kişiye daha genç ve estetik bir görünüm kazandırılabilir.

Yüz Germe Operasyonları

İlerleyen yaşa ve zamana bağlı olarak yüz dokuları aşağı yönde bir hareketle sarkar ve çöker. Bu sarkma ve çökmeler yaşlılık görüntülerinin en belirgin özellikleridir. Yüz şeklini eski haline getirmek ve kişiyi daha genç bir görünüme ulaştırmak yüz germe operasyonlarıyla mümkün olur. Temel olarak yüz germe operasyonları, yüz dokularının asılarak kaldırılması ve düzeltilmesi, bunun yanında da sarkmış fazla derinin alınmasına dayalıdır. Yüz germe operasyonlarına kimi zaman kaş kaldırma ve göz kapağı operasyonları da eşlik eder. Bu şekilde kombine olarak kişi daha genç bir görünüme kavuşturulur.

Yağ Enjeksiyonları

Vücudun ve yüzün belli bölgelerine daha dolgun bir görünüm kazandırmak amacıyla, vücudun başta karın olmak üzere farklı bölgelerinden alınan yağların enjekte edilmesi işlemlerine yağ enjeksiyonları adı verilir. Yağ enjeksiyonları en fazla yüz dokularına uygulanır. Başlıca uygulanma sebepleri dudakları dolgunlaştırmak, ağız kenarı kırışıklıklarını gidermek, çene ucu belirginleştirmesi, elmacık kemik bölgelerini dolgunlaştırmak olarak sayılabilir. Yüz dışında meme ve kalçalara da yağ enjeksiyonu uygulamalarıyla daha estetik ve dolgun bir görünüm kazandırılabilir.

Kulak Estetiği Operasyonları

Yüz estetiğinin tamamlayıcısı olan kulaklar görünüm açısından küçük yaşlardan itibaren önem teşkil ederler. Kulak kıvrımlarının yetersizliği ya da normalden büyük kulak kıkırdakları nedeniyle oluşan ve kepçe kulak adı verilen görüntü, estetik problemlere neden olur ve kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Kulak estetiği operasyonlarıyla kepçe kulak görüntüsü kolayca ortadan kaldırılabilir ve kişiye daha iyi bir görünüm kazandırılabilir. Kulak estetiği operasyonları, çoğu estetik cerrahi girişiminden farklı olarak çocukluk çağında da uygulanabilir.

Çene ve Elmacık Kemiği Operasyonları

Çene ve elmacık kemiği operasyonları günümüzde en çok ilgi gören estetik operasyonlar arasında yer alır. Dolgun ve belirgin elmacık kemikleri ve çene uçları kişilere daha keskin ve estetik yüz hatları sağlar, kişiyi daha genç ve çekici kılar. Çene ve elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi amacıyla çeşitli yöntemler kullanılır. Bunlar genellikle cerrahi olarak yerleştirilen yüz protezleri ve implantları, vücudun farklı bölgelerinden alınan yağların uygulandığı yağ enjeksiyonları, geçici dermal dolgular ve askılama yöntemleridir. Kişi için en uygun yöntemin seçilmesine ihtiyaçlara bağlı olarak hekim tarafından karar verilir.

Bacak Estetiği Operasyonları

İnce ve güzel bacaklar eski çağlardan beri güzellik tanımlarında önemli bir yere sahip olmuştur. Bacaklardaki sarkmalar, çıkıntılar, eğrilikler, çarpıklıklar vb nedenlerle estetik görünümün kaybedilmesi kişiler açısından olumsuzluklar yaratır. Bu estetik eksiliklerin giderilmesi bacak estetiği uygulamalarıyla mümkündür. Yağ enjeksiyonları, uyluk germe operasyonları, diz estetiği operasyonları ve ince bacaklara uygulanan protezler, bacak estetiği uygulamaları arasında sayılabilir.

Doktorlarımızla Tanışın

 Plastik, Rek. ve Estetik Cerrahi

Op. Dr. Kadir ÇİÇEK

Operatör Doktor

Estetik, Plastik ve Rek. Cerrahi

Detaylı Bilgi